לוכד נחשים (למה לצפות?)

Adult Israeli Viper (Vipera Palaestinae) צפע ארצישראלי - Waiting For Prey To Come By
חובותיו של לוכד נחשים

  • לוכד נחשים הוא אדם שעבר הכשרה ומבחן מעשי ועיוני בכדי לקבל אישור מרשות הטבע והגנים "לפגוע בערך טבע מוגן". כל הנחשים בישראל הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק ולכן נדרש אישור מיוחד זה בכדי "להתעסק איתם". על אדם הגובה כסף על שירות לכידת נחשים להיות רשום כלוכד נחשים מוסמך באתר רשות שמורות הטבע.
  • על לוכד נחשים לעשות כל שביכולתו (בגבולות הטעם הטוב ומבלי לסכן את חיו יתר על המידה) בכדי ללכוד את הנחש בעודו בריא ושלם. אם לוכד הנחשים הורג נחש בכוונה תחילה הוא עובר על חוקי המדינה וצפוי לעונש כספי כבד ואף מאסר.
  • על לוכד הנחשים לספק שירות מהיר ככל הניתן.
  • במידה והנחש לא נמצא ודמי השירות שולמו במלואם נהוג לספק "אחריות", במידה והנחש מופיע שנית במהלך שבוע מרגע הביקור הראשון יחזור לוכד הנחשים ללכוד אותו מבלי לגבות דמי שירות נוספים.

מה כדי לברר כשמזמינים לוכד נחשים

  • יש לברר שהלוכד הינו לוכד נחשים מוסמך מטעם רשות הטבע והגנים
  • יש לקבוע מחיר מראש, המחירים בשוק נעים בין 300 ש"ח לבין 550 ש"ח, כמו בכל דבר בחיים, הכי זול זה לא תמיד בחירה חכמה אך גם הכי יקר אינו מבטיח דבר. במידה והלוכד אינו מסכים לקבוע מחיר מראש יש להזמין לוכד נחשים אחר כדי למנוע ויכוחים וסחיטות.
  • יש לברר שהלוכד פנוי מיידית שכן ככל שעובר הזמן הסיכוי למצוא את הנחש שנצפה (במידה וכבר אין קשר עין עם הנחש) קטן בצורה דראסטית.

דברים שצריכים להדליק נורה אדומה

  • לוכד נחשים שמבטיח להדביר את כל הנחשים בסביבה. דבר זה בעייתי מכל צד שלא נסתכל עליו, מצד אחד נחשים הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק, אדם המציע להדבירם עובר על חוק, מצד שני לא ניתן בצורה אפקטיבית להדביר נחשים שכן הם באים והולכים כרצונם וברגע שמסלקים נחש אחד מתפנה מקום במערכת האקולוגית לנחש אחר.
  • לוכד נחשים שמבטיח למצוא את הנחש (במקרה ואין כבר קשר עין עם הנחש). כאשר נאבד קשר עין עם נחש אין כל הבטחה למצוא את הנחש שוב שכן נחשים הינם אלופים במשחק המחבואים ומבנה גופם מאפשר אפילו לנחש באורך 2.5 מטר להיעלם בתוך דירה ממוצעת. ישנם סיפורים רבים (מוכחים מתוכניות תחקירים) על לוכדי נחשים אשר הביאו עימם "נחש מוכן" מן הבית בכדי לחסוך את עבודות החיפוש והלכידה המתישות ובכך גם רצחו (השאירו נחש עם פוטנציאל לסכנת חיים) וגם ירשו (גבו כסף עבור ה"שירות"). יש לשים לב בדיוק מה הלוכד עושה בכל עת ולראות את אקט הלכידה עצמו.
  • במידה והיה ויכוח בין הלקוח ללוכד נחשים יש לשים לב שלוכד הנחשים אינו משחרר את הנחש בחזרה באיזור הבית כ"נקמה", מעשה זה אינו חוקי, במיוחד אם מדובר בנחש ארסי. את הויכוח ניתן לפתור במקום או בבית משפט, אין לפתור את הויכוח ע"י "החזרת המצב לקדמותו".

בתמונה: צפע ארצישראלי בוגר מתחבא בבסיסו של שיח

כתיבת תגובה

צריך להכנס למערכת בשביל להשאיר תגובה.