הרחקת נחשים מהחצר ואיזור הבית

Adult Female Lined Dwarf Racer (Eirenis Decemlineata) שלוון קווים

"איך להרחיק נחשים מהחצר ואיזור הבית?" היא שאלה נפוצה מאוד, בכדי לענות עליה כדאי להכיר במעט את ה"אינטרסים" של הנחש. האינטרס הראשי של הנחש הוא כמובן לשרוד, על מנת לשרוד הנחש זקוק בעיקר לשני משאבים: מזון ומחסה, אם נצמצם את הסיכוי שהנחש יוכל להתנחם באחד מאלו באיזור הבית עשינו את רוב העבודה.

מקורות מזון (סיבה להגיע)
מכיוון שנחשים ניחנו בחוש ריח מפותח במיוחד הם מסוגלים לגלות מקורות מזון ממרחקים. אם בבית או בסביבתו נמצאים מקורות מזון, סביר להניח שהנחשים שברדיוס הקרוב יגלו זאת ויפעלו בכדי לאתר את מקור המזון ובכך יתקרבו לסביבת הבית.

מקורות מזון המושכים נחשים הם לרוב ריבוי של מכרסמים (עכברים, חולדות, אוגרים) או ציפורים (יונים, תוכונים, תרנגולות וציפורי שיר למינהן), בין אם כחיות בר ובין אם כחיות מחמד. במקרה של חיות בר (מלבד יונים, עכברים, חולדות ושאר בע"ח המוגדרים כמזיקים ומינים פולשים) לא ניתן לעשות דבר, מכיוון שאלו מינים מוגנים על פי חוק ואסור להדבירם או לפגוע באורך החיים שלהם בשום צורה. במקרה של מזיקים למינהם ניתן להדביר באיזור הבית ובכך להימנע מביקורים לא רצויים של נחשים.

מקומות מחסה (סיבה להישאר)
אם נחש בכל זאת הגיע לאיזור הבית, ניתן לצמצם את השהות של הנחש באיזור ע"י צימצום מקומות המסתור האפשריים. מקומות מסתור אהובים על נחשים הם ערמות גזם, פלטות עץ ואסבסט, עשבייה גבוהה, מחסנים מבולגנים וכל ה"ג'אנקיות" למינהן. סדר ונקיון באיזור הבית והחצר מצמצמים את הסיכוי שהנחש ישאר באיזור.

טורפים (סיבה להסתלק)
ישנם בעלי חיים אשר עוזרים בטבעיות לווסת את אוכלוסיית הנחשים בכך שהם טורפים אותם. בין טורפי הנחשים הנפוצים ניתן למנות את הקיפודים, הנמיות ועופות דורסים למינהם שקירבתם לאדם מבורכת מסיבה זו. בין חיות הבית ניתן למנות את החתולים, אך חתולים אינם רק הפיתרון אלא גם פתח לבעיות אחרות. חתולים אינם מבחינים בין מזיק לחיה מועילה ובין מזון לצעצוע והם מחסלים כל חיה הקטנה מהם ובכך גורמים לנזקים עצומים לטבע הארץ ישראלי ולכן לא מומלץ "לפזר חתולים בחצר" או להאכיל חתולי רחוב. כמו כן החתולים אחראיים בעצמם להעברה של מחלות לבני האדם בעזרת הפצת פרעושים וקרציות.

מיתוסים (בלי סיבה)
בין המיתוסים הנפוצים כ"טיפים להרחקת נחשים" אפשר למצוא דברים כמו: פיזור סיד, חצץ, שברי ביצים, חומץ, גללים של אריות ועוד. כיום אין חומר בר הישג המוכר מדעית כיעיל בדחיית נחשים ולכן אין לנקוט בפתרונות מסוג זה.

אטימת הבית
נחשים ידועים כבעלי כושר עבירות גבוה, הם מטפסים ושוחים מצויין ויכולים להזתחל דרך חריצים מזעריים. בכדי למנוע כניסה של נחש הביתה יש לסגור כל פתח אפשרי בשלד הבית החיצוני. רווח של כמעל חצי ס"מ מתחת לדלת, חלונות ללא רשת, גג רעפים, קיר "שפריץ", צמחים מטפסים וענפי עצים הנושקים לבית, כל אלו מאפשרים לנחש גישה קלה אל תוך הבית.

במקרה ונמצא נחש בקירבת הבית יש לקרוא ללוכד נחשים מורשה של רשות הטבע והגנים בכדי שיעבירו למקום הרחוק ממגורי אדם.

  • בתמונה שלוון קווים המתחבא מתחת לגזע עץ שבחצר.

עוד על לוכדי נחשים.

כתיבת תגובה

צריך להכנס למערכת בשביל להשאיר תגובה.