למה אסור להרוג נחשים?

מפגש עם זעמן שחור בוגרמפגש עם נחש לא משאיר אף אדם אדיש. התגובות משתנות מאדם לאדם וכוללת בין השאר פחד, כעס, גועל, סקרנות, התרגשות ואפילו הערצה.אבל מה בעצם גורם ליצור הזה לעורר בבני האדם כזה מגוון של תגובות?

אם מסתכלים על הנחש מנקודת מבט מדעית, הוא יצור פשוט בכל הנוגע לרצונותיו: מזון, מחסה, התרבות, הישרדות ותו לא. אין לנחש, בניגוד לאמונות רווחות, שום רצון לנקום או לפגוע בבני אדם. גודלם של בני האדם ביחס לגודלו של הנחש עצום ולכן הנחש אינו רואה בנו פונציאל של מזון או של מתחרה על טרף. האדם בעיני הנחש לא מסמל דבר מלבד איום פוטנציאלי על חיו.

דריכה "עדינה" של אדם על נחש, מבלי לשים לב, יכולה להורגו בקלות, לכן, הנחש יהיה מוכנן לעשות כל שביכולתו להימנע ממפגש קרוב עם אדם. הבחירה הראשונה של רוב מיני הנחשים במפגש שכזה היא בריחה מהירה למקום מסתור, מינים אחרים נושפים ומזהירים את האדם שלא להתקרב. מכיוון שאין לנחש ידיים או רגליים להגנתו, ינסה כמפלט אחרון, לנשוך (נחש לא ארסי) או להכיש (נחש ארסי).

כאשר שומרים על עירנות בשדה ובסביבת הבית ניתן בקלות להימנע מרובן המכריע של ההכשות. במפגש עם נחש מומלץ לשמור על מרחק ביטחון של לפחות שני מטר ולא לנסות לתפוס או להרוג (בדיוק מסיבות אלו מתרחשות רוב ההכשות). במפגש עם נחש בסביבת הבית יש להזמין לוכד נחשים מוסמך אשר ידאג לבצע סריקה באיזור ולהעביר את הנחש\ים שנמצא\ו למקום המרוחק מישובי אדם.

הנחשים הינם בעלי חיים חיוניים ומועילים לאדם ולסביבה בהיותם חלק חשוב במרקם האקולוגי. הנחשים אחראיים לויסות כמות המכרסמים ושאר המזיקים אשר בתורם גורמים לאדם נזק גדול בהרבה מנזקם של הנחשים. פגיעה בנחשים משמעותה פגיעה באיזון הטבעי ובעלייה בכמות שאר המזיקים כגון עכברים, חולדות, יונים, עקרבים ועוד. הנחשים בהיותם בעלי דם קר, אינם יכולים להעביר מחלות לאדם והינם נמנים בין בעלי החיים הנקיים ביותר.

בנוסף להסבר המדעי וההגיוני לשאלה "למה אסור להרוג נחשים?" ישנו גם הסבר חוקי. כל מיני הנחשים בישראל הינם בעלי חיים מוגנים על פי חוק וכל הפוגע בהם ו\או אוסף אותם מן הטבע צפוי לעונש כספי גבוה ובמקרים חמורים אף למאסר. במקרה והנחשים נמצאים בסביבת מגורי אדם ניתן להרחיקם ע"י קריאה ללוכד נחשים מורשה מטעם רשות הטבע והגנים.

לכן במפגש הבא עם נחש, זיכרו שהנחש אינו אויב, שמרו על קור רוח, מרחק סביר, וקיראו ללכוד נחשים, בכך תוכלו להמנע מכל נזק, לאדם, לנחש או לאיכות הסביבה.

כתיבת תגובה

צריך להכנס למערכת בשביל להשאיר תגובה.