מיהו קמטן החורש

European legless lizard & Me (Ophisaurus apodus) קמטן החורש
היצור שכנראה סובל הכי הרבה מהיותו דמוי נחש הינו קמטן החורש, לטאה חסרת רגליים וכבדת גוף אשר נפוצה בכל החבל הים תיכוני (שאינו מדברי) של ישראל. הקמטנים לרוב מזוהים כנחש ובשל גופם הכבד אינם מסוגלים לברוח מזעמו (הלא מוצדק) של האדם וכך מוצאים את מותם.

הקמטן אינו נחש אלא רק קרוב משפחה, הוא אינו ארסי, אינו נושך ואינו מעביר מחלות ולמעשה אינו מזיק בשום צורה, ישירה או עקיפה, לאדם. צורת ההתגוננות של הקמטן הינה הטלת פרש מסריח כאשר נתפס ביד ותו לא. הקמטן הינו שותף מלא של האדם במלחמתו במזיקים שונים כגון חרקים, עכברים וחלזונות אשר מהווים את עיקר מזונו, עובדה זו הופכת את הקמטן למעשה לבעל חיים מועיל ביותר.

בתור לוכד נחשים, לא פעם קיבלתי טלפון בהול שמספר על "נחש חום גדול" אשר ביקר בחצר, לאחר כמה שאלות ושכבר ברור במי מדובר אני משתדל להרגיע את האדם ולהסביר לו שמדובר בלא אחר מאשר "קמטן החורש", אפשר לחזור ולנשום בצורה סדירה, עד הפעם הבאה.

למרות היותו נוח מזג ומרשים בגודלו אין לראות בקמטן חיית מחמד פוטנציאלית, הקמטן אינו מסתגל לחיים בשבי, הוא זקוק למרחבים כדי להניע את גופו וכן הוא מוגן בחוק הישראלי וכל הפוגע בו או אוספו מהטבע נתון לעונשים חמורים הקבועים בחוק.

  • בתמונה ניתן לראות קמטן חורש בוגר בעת שיחרורו לטבע.

כתיבת תגובה

צריך להכנס למערכת בשביל להשאיר תגובה.