פרקים מיומנו של לוכד נחשים – פרק 1001 – פקעת נחשים

4 במאי, 2015

פעמים רבות אני נדרש לענות על שאלות כמו: תגיד, זה שיש כאן נחש אחד אומר שיש עוד? יש להם פה קן? איפה האימא שלו? בטח גם כל האחים שלו בסביבה, נכון? והתשובות השגורות בפי בדרך כלל הן… לא! נחשים לא מקננים, כל נחש חי לבדו, לרוב אין דאגה הורית ונדיר ביותר למצוא מספר נחשים יחד באותו המקום. אבל אתמול זה לא היה המצב.
בשעה 09:00 אתמול קיבלתי טלפון ממנהל חברת דחן בע"מ המבצעת עבודות עם ציוד מכני הנדסי כבד ביותר. והוא מספר לי שהוא רואה נחש אצלם בשטח ושהנחש לא זז מהמקום. שאלתי, כמה זמן אתה כבר מתצפת עליו? הוא ענה שמשהו כמו 10 דקות. סגרתי את השיחה ותוך רבע שעה הייתי אצלו בשטח. לקחתי את מקל הלכידה והתקרבתי למקום. המתחם היא מלא בציוד הנדסי כבד ביותר, חלקי מתכת, קרשים, וציוד נוסף ששוכב על הקרקע ללא מפריע. המקום מוקף בשדות חקלאיים וצמחיה בקיצור גן עדן לצפעים. הוא הצביע על דוד סולר ענק והכריז, שם! התקרבתי ולהפתעתי ראיתי לא פחות מחמישה צפעים בוגרים!!! כולם מכונסים יחד לפקעת חיזור נחשית. החלטתי שעדיף נחש אחד ביד מאשר חמישה על העץ. הצלחתי לזהות את הנקבה ואחזתי בה עם המקל בו בזמן הצפעים האחרים בורחים לכל הכיוונים. הכנסתי את הנקבה לאקווריום ואמרתי לו שיש לי הרגשה שהם יחזרו לנקודה ושיתקשר עם הוא רואים עוד פעם משהו. עוד לא הספקתי להגיע הביתה והטלפון מצלצל: תבוא שוב הם חזרו. חזרתי הפעם הצלחתי ללכוד עוד שנים. הפעם שניהם זכרים.
היום בבוקר שוב צלצל הטלפון: יש עוד אחד, תבוא. שוב הגעתי ולכדתי את השנים האחרונים. יצאתי מרוצה שהצלחתי להרחיק את כולם ונסעתי לכיוון הבית למנוחת צהרים. והנה רגע לפני שאני נכנס הביתה שוב טלפון ושוב אני מוצא את עצמי לוכד צפע נוסף באותו המקום.
סך הכל עד עכשיו (מי יודע אולי יהיו עוד) נלכדו שישה צפעים (נקבה אחת וחמישה זכרים) כולם בוגרים (גודלם נע בין 80 ל120 ס"מ).
לסיכום ישנם שתי תקופות בשנה שאפשר למצוא נחשים יחד שלא באופן בלתי תלוי. האחת סוף האביב תחילת הקיץ זו היא תקופת החיזור והתקופה השנייה היא תקופת הבקיעות של הצעירים מהביצים, אז אפשר לראות מספר רב של פריטים צעירים יחד. זה קורה בסוף הקיץ.
המשך יבוא….

לוכד הנחשים ארבל לוי ושנים מהצפעים שלכד

נחש שחור לא ארסי, האמנם?

9 בספטמבר, 2009

נחשים שחורים

ישנה אימרה ידועה בקרב חקלאים שאומרת ש"נחש שחור = נחש לא ארסי", אבל האם האימרה הזו נכונה? הכל שאלה של מיקום.

בישראלים ישנם כ-3 מיני נחשים בצבע שחור אחיד והם:

1. זעמן שחור – לא ארסי. נפוץ באיזורים הימתיכוניים של ישראל מבאר-שבע בדרום ועד החרמון.

2. פתן שחור – ארסי, לא ידועים מקרי מוות בישראל. נפוץ באזורים מדבריים, בבקעה ובנגב.

3. שרף עין גדי – ארסי מאוד! ידועים מקרי מוות בישראל. נפוץ בבקעה (צפונית עד הגלבוע) ובנגב.

העובדה שקיימים גם נחשים ארסיים בצבע שחור אינה אומרת שלא ניתן לזהות. במידה והנחש נצפה באיזור מישור החוף, השפלה, הגליל או הגולן סביר מאוד להניח שמדובר בזעמן שחור. כאשר נחש שחור נצפה באיזור מדברי סביר להניח שמדובר בפתו שחור או שרף עין גדי.

בכל מקרה, אם הנחש נצפה באיזור מגורים מומלץ לפנות ללוכד נחשים מורשה.

הרחקת נחשים מהחצר ואיזור הבית

17 ביולי, 2009

Adult Female Lined Dwarf Racer (Eirenis Decemlineata) שלוון קווים

"איך להרחיק נחשים מהחצר ואיזור הבית?" היא שאלה נפוצה מאוד, בכדי לענות עליה כדאי להכיר במעט את ה"אינטרסים" של הנחש. האינטרס הראשי של הנחש הוא כמובן לשרוד, על מנת לשרוד הנחש זקוק בעיקר לשני משאבים: מזון ומחסה, אם נצמצם את הסיכוי שהנחש יוכל להתנחם באחד מאלו באיזור הבית עשינו את רוב העבודה.

מקורות מזון (סיבה להגיע)
מכיוון שנחשים ניחנו בחוש ריח מפותח במיוחד הם מסוגלים לגלות מקורות מזון ממרחקים. אם בבית או בסביבתו נמצאים מקורות מזון, סביר להניח שהנחשים שברדיוס הקרוב יגלו זאת ויפעלו בכדי לאתר את מקור המזון ובכך יתקרבו לסביבת הבית.

מקורות מזון המושכים נחשים הם לרוב ריבוי של מכרסמים (עכברים, חולדות, אוגרים) או ציפורים (יונים, תוכונים, תרנגולות וציפורי שיר למינהן), בין אם כחיות בר ובין אם כחיות מחמד. במקרה של חיות בר (מלבד יונים, עכברים, חולדות ושאר בע"ח המוגדרים כמזיקים ומינים פולשים) לא ניתן לעשות דבר, מכיוון שאלו מינים מוגנים על פי חוק ואסור להדבירם או לפגוע באורך החיים שלהם בשום צורה. במקרה של מזיקים למינהם ניתן להדביר באיזור הבית ובכך להימנע מביקורים לא רצויים של נחשים.

מקומות מחסה (סיבה להישאר)
אם נחש בכל זאת הגיע לאיזור הבית, ניתן לצמצם את השהות של הנחש באיזור ע"י צימצום מקומות המסתור האפשריים. מקומות מסתור אהובים על נחשים הם ערמות גזם, פלטות עץ ואסבסט, עשבייה גבוהה, מחסנים מבולגנים וכל ה"ג'אנקיות" למינהן. סדר ונקיון באיזור הבית והחצר מצמצמים את הסיכוי שהנחש ישאר באיזור.

טורפים (סיבה להסתלק)
ישנם בעלי חיים אשר עוזרים בטבעיות לווסת את אוכלוסיית הנחשים בכך שהם טורפים אותם. בין טורפי הנחשים הנפוצים ניתן למנות את הקיפודים, הנמיות ועופות דורסים למינהם שקירבתם לאדם מבורכת מסיבה זו. בין חיות הבית ניתן למנות את החתולים, אך חתולים אינם רק הפיתרון אלא גם פתח לבעיות אחרות. חתולים אינם מבחינים בין מזיק לחיה מועילה ובין מזון לצעצוע והם מחסלים כל חיה הקטנה מהם ובכך גורמים לנזקים עצומים לטבע הארץ ישראלי ולכן לא מומלץ "לפזר חתולים בחצר" או להאכיל חתולי רחוב. כמו כן החתולים אחראיים בעצמם להעברה של מחלות לבני האדם בעזרת הפצת פרעושים וקרציות.

מיתוסים (בלי סיבה)
בין המיתוסים הנפוצים כ"טיפים להרחקת נחשים" אפשר למצוא דברים כמו: פיזור סיד, חצץ, שברי ביצים, חומץ, גללים של אריות ועוד. כיום אין חומר בר הישג המוכר מדעית כיעיל בדחיית נחשים ולכן אין לנקוט בפתרונות מסוג זה.

אטימת הבית
נחשים ידועים כבעלי כושר עבירות גבוה, הם מטפסים ושוחים מצויין ויכולים להזתחל דרך חריצים מזעריים. בכדי למנוע כניסה של נחש הביתה יש לסגור כל פתח אפשרי בשלד הבית החיצוני. רווח של כמעל חצי ס"מ מתחת לדלת, חלונות ללא רשת, גג רעפים, קיר "שפריץ", צמחים מטפסים וענפי עצים הנושקים לבית, כל אלו מאפשרים לנחש גישה קלה אל תוך הבית.

במקרה ונמצא נחש בקירבת הבית יש לקרוא ללוכד נחשים מורשה של רשות הטבע והגנים בכדי שיעבירו למקום הרחוק ממגורי אדם.

 • בתמונה שלוון קווים המתחבא מתחת לגזע עץ שבחצר.

עוד על לוכדי נחשים.

לוכדי נחשים

17 ביולי, 2009

מהם לוכדי נחשים?

מתוך ויקיפדיה:

לוכד נחשים הוא אדם העוסק בלכידתם של נחשים שהגיעו לסביבה מיושבת, ולכן מהווים איום על התושבים.

בישראל הנחשים הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק. כל פגיעה בהם כגון לכידה, הריגה, החזקה בשבי וכו' נחשבת עבירה על החוק. לוכד נחשים קיבל היתר לעסוק בכך מרשות הטבע והגנים. הפגיעה בנחש היא מינימלית, ומתייחסת ללכידת הנחש והעברתו ממקום הימצאותו הנוכחי, שברוב המקרים הכוונה לבתים, חצרות, ומקומות ציבוריים מיושבים כמו גני ילדים, פארקים וכדומה, ומשם ישוחרר בטבע הרחק ממקום התיישבות הקרוב לבני אדם ויקבל הזדמנות שנייה.

במקרה ונתקלים בנחש במקום ציבורי, יש לפנות למחלקת התברואה או למוקד החירום ברשות המקומית, שכן נחש במקום ציבורי נמצא תחת אחריותם. אם מדובר בשטח פרטי, יש לפנות ללוכד נחשים מוסמך.

על לוכדי נחשים לעמוד בתנאים הבאים:

 • אישור ללכידת נחשים (לאיזור ספציפי בארץ) לפי הזמנה בכל מקום שאינו מוגדר כשמורת טבע או גן לאומי.
 • לכידת הנחש תוך גרימת נזק מינימלי לנחש ומסירתו לפקח רשות שמורות הטבע אשר ישחררו חזרה לטבע, הרחק מישובי אדם.

עוד על לוכדי נחשים.

לוכד נחשים (למה לצפות?)

17 ביולי, 2009

Adult Israeli Viper (Vipera Palaestinae) צפע ארצישראלי - Waiting For Prey To Come By
חובותיו של לוכד נחשים

 • לוכד נחשים הוא אדם שעבר הכשרה ומבחן מעשי ועיוני בכדי לקבל אישור מרשות הטבע והגנים "לפגוע בערך טבע מוגן". כל הנחשים בישראל הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק ולכן נדרש אישור מיוחד זה בכדי "להתעסק איתם". על אדם הגובה כסף על שירות לכידת נחשים להיות רשום כלוכד נחשים מוסמך באתר רשות שמורות הטבע.
 • על לוכד נחשים לעשות כל שביכולתו (בגבולות הטעם הטוב ומבלי לסכן את חיו יתר על המידה) בכדי ללכוד את הנחש בעודו בריא ושלם. אם לוכד הנחשים הורג נחש בכוונה תחילה הוא עובר על חוקי המדינה וצפוי לעונש כספי כבד ואף מאסר.
 • על לוכד הנחשים לספק שירות מהיר ככל הניתן.
 • במידה והנחש לא נמצא ודמי השירות שולמו במלואם נהוג לספק "אחריות", במידה והנחש מופיע שנית במהלך שבוע מרגע הביקור הראשון יחזור לוכד הנחשים ללכוד אותו מבלי לגבות דמי שירות נוספים.

מה כדי לברר כשמזמינים לוכד נחשים

 • יש לברר שהלוכד הינו לוכד נחשים מוסמך מטעם רשות הטבע והגנים
 • יש לקבוע מחיר מראש, המחירים בשוק נעים בין 300 ש"ח לבין 550 ש"ח, כמו בכל דבר בחיים, הכי זול זה לא תמיד בחירה חכמה אך גם הכי יקר אינו מבטיח דבר. במידה והלוכד אינו מסכים לקבוע מחיר מראש יש להזמין לוכד נחשים אחר כדי למנוע ויכוחים וסחיטות.
 • יש לברר שהלוכד פנוי מיידית שכן ככל שעובר הזמן הסיכוי למצוא את הנחש שנצפה (במידה וכבר אין קשר עין עם הנחש) קטן בצורה דראסטית.

דברים שצריכים להדליק נורה אדומה

 • לוכד נחשים שמבטיח להדביר את כל הנחשים בסביבה. דבר זה בעייתי מכל צד שלא נסתכל עליו, מצד אחד נחשים הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק, אדם המציע להדבירם עובר על חוק, מצד שני לא ניתן בצורה אפקטיבית להדביר נחשים שכן הם באים והולכים כרצונם וברגע שמסלקים נחש אחד מתפנה מקום במערכת האקולוגית לנחש אחר.
 • לוכד נחשים שמבטיח למצוא את הנחש (במקרה ואין כבר קשר עין עם הנחש). כאשר נאבד קשר עין עם נחש אין כל הבטחה למצוא את הנחש שוב שכן נחשים הינם אלופים במשחק המחבואים ומבנה גופם מאפשר אפילו לנחש באורך 2.5 מטר להיעלם בתוך דירה ממוצעת. ישנם סיפורים רבים (מוכחים מתוכניות תחקירים) על לוכדי נחשים אשר הביאו עימם "נחש מוכן" מן הבית בכדי לחסוך את עבודות החיפוש והלכידה המתישות ובכך גם רצחו (השאירו נחש עם פוטנציאל לסכנת חיים) וגם ירשו (גבו כסף עבור ה"שירות"). יש לשים לב בדיוק מה הלוכד עושה בכל עת ולראות את אקט הלכידה עצמו.
 • במידה והיה ויכוח בין הלקוח ללוכד נחשים יש לשים לב שלוכד הנחשים אינו משחרר את הנחש בחזרה באיזור הבית כ"נקמה", מעשה זה אינו חוקי, במיוחד אם מדובר בנחש ארסי. את הויכוח ניתן לפתור במקום או בבית משפט, אין לפתור את הויכוח ע"י "החזרת המצב לקדמותו".

בתמונה: צפע ארצישראלי בוגר מתחבא בבסיסו של שיח

מיהו קמטן החורש

17 ביולי, 2009

European legless lizard & Me (Ophisaurus apodus) קמטן החורש
היצור שכנראה סובל הכי הרבה מהיותו דמוי נחש הינו קמטן החורש, לטאה חסרת רגליים וכבדת גוף אשר נפוצה בכל החבל הים תיכוני (שאינו מדברי) של ישראל. הקמטנים לרוב מזוהים כנחש ובשל גופם הכבד אינם מסוגלים לברוח מזעמו (הלא מוצדק) של האדם וכך מוצאים את מותם.

הקמטן אינו נחש אלא רק קרוב משפחה, הוא אינו ארסי, אינו נושך ואינו מעביר מחלות ולמעשה אינו מזיק בשום צורה, ישירה או עקיפה, לאדם. צורת ההתגוננות של הקמטן הינה הטלת פרש מסריח כאשר נתפס ביד ותו לא. הקמטן הינו שותף מלא של האדם במלחמתו במזיקים שונים כגון חרקים, עכברים וחלזונות אשר מהווים את עיקר מזונו, עובדה זו הופכת את הקמטן למעשה לבעל חיים מועיל ביותר.

בתור לוכד נחשים, לא פעם קיבלתי טלפון בהול שמספר על "נחש חום גדול" אשר ביקר בחצר, לאחר כמה שאלות ושכבר ברור במי מדובר אני משתדל להרגיע את האדם ולהסביר לו שמדובר בלא אחר מאשר "קמטן החורש", אפשר לחזור ולנשום בצורה סדירה, עד הפעם הבאה.

למרות היותו נוח מזג ומרשים בגודלו אין לראות בקמטן חיית מחמד פוטנציאלית, הקמטן אינו מסתגל לחיים בשבי, הוא זקוק למרחבים כדי להניע את גופו וכן הוא מוגן בחוק הישראלי וכל הפוגע בו או אוספו מהטבע נתון לעונשים חמורים הקבועים בחוק.

 • בתמונה ניתן לראות קמטן חורש בוגר בעת שיחרורו לטבע.

עונת הנחשים

17 ביולי, 2009

צפע ארצישראלי - לוכד נחשים"עונת הנחשים" היא אולי אחת הכתבות הכי קלישאתיות שקיימות בנושא הנחשים. כל שנה באיזור מאי-יוני כל העיתונים מתמלאים בכתבות על תחילת עונת הנחשים. העיתונים שעסוקים ביצירת פניאקה מטיבעם, מודיעים כל עונה מחדש שהעונה הנוכחית היא הקשה ביותר. האמנם?

ישנו פרמטר אחד שבולט מעל השאר בהשפעתו הישירה על מספר ההכשות והוא מספר המפגשים של אדם ונחש. ככל שישנם יותר מפגשים, ישנם יותר הכשות. אם כן, מה גורם למספר מפגשים גדול (אם בכלל) משנה לשנה.

הנתון הברור מכולם הוא הגידול באוכלוסיית האדם, כאשר ישנם יותר אנשים יש יותר מהכל, תאונות דרכים, מקרי פשע וכמובן, הכשות. הנתון השני אך הלא פחות חשוב הוא החדירה ההולכת וגוברת של האדם לשטחים חדשים, שהיו טבעיים לפני בואו. בעודו חומד האדם עוד ועוד חלקות טבע פתוחות לצרכי מגורים ותעשיה, בית הגידול הטבעי של הנחשים הולך ומצטמצם. לנחשים נותרות שתי ברירות, להסתגל לחיים לצד האדם או להכחד מאותו בית הגידול.

למזלו הרע של האדם, אחד הנחשים שמצליח להסתגל יחסית בקלות לחיים לצד האדם הוא דווקא הנחש המסוכן בישראל, הצפע הארץ ישראלי. חלק מהסיבות להסתגלות הצפע לחיים לצד האדם הן:

 • הצפע פעיל לילה מובהק, ובכך נמנע מ"שעות העומס" בפעילות האדם שגוררת אחריה דריסות, והריגת נחשים מפחד.
 • הצפע צד במארב ואינו נע יתר על המידה בשעות פעילותו, דבר אשר גם הוא הופך אותו פחות חשוף לפגיעת האדם.
 • הצפע הוא אופרטוניסט, הוא אינו זקוק לסוג טרף מסויים ויאכל כמעט כל דבר חי שיכול להכניס לגרונו.
 • הצפע הוא נחש גדול, מרשים וארסי דבר העוזר לו בהתגוננות מול טורפים נפוצים באיזורים מיושבים (חתולים וכלבים).
 • האדם מספק לצפע המון מקומות מסתור, שפע מים בגינות הירוקות ושפע מזון בדמות המזיקים המלווים את האדם (עכברים וחולדות) וחיות מחמד (תוכים, יונים, אוגרים) המוחזקות בכלובים בחצרות.

אם כן, דבר לא השתנה משנה שעברה ביחסם של הנחשים לאדם או ביכולת הריבוי הטבעי של הנחשים. הסיכוי של אדם בודד "לחטוף הכשה" לא השתנה בצורה משמעותית בשנים האחרונות והוא נשאר סיכוי אפסי, אפשר לנשום לרווחה.

אזהרה: במקרה ונפגשתם עם נחש, אין לנסות לזהות לבד את הנחש, לנסות ללכוד אותו, לנסות להרוג אותו או ליזום מגע מכל סוג שהוא. יש לקרוא מיד ללוכד נחשים מורשה של רשות הטבע והגנים בכדי שיסייע בהרחקתו.

למה אסור להרוג נחשים?

17 ביולי, 2009

מפגש עם זעמן שחור בוגרמפגש עם נחש לא משאיר אף אדם אדיש. התגובות משתנות מאדם לאדם וכוללת בין השאר פחד, כעס, גועל, סקרנות, התרגשות ואפילו הערצה.אבל מה בעצם גורם ליצור הזה לעורר בבני האדם כזה מגוון של תגובות?

אם מסתכלים על הנחש מנקודת מבט מדעית, הוא יצור פשוט בכל הנוגע לרצונותיו: מזון, מחסה, התרבות, הישרדות ותו לא. אין לנחש, בניגוד לאמונות רווחות, שום רצון לנקום או לפגוע בבני אדם. גודלם של בני האדם ביחס לגודלו של הנחש עצום ולכן הנחש אינו רואה בנו פונציאל של מזון או של מתחרה על טרף. האדם בעיני הנחש לא מסמל דבר מלבד איום פוטנציאלי על חיו.

דריכה "עדינה" של אדם על נחש, מבלי לשים לב, יכולה להורגו בקלות, לכן, הנחש יהיה מוכנן לעשות כל שביכולתו להימנע ממפגש קרוב עם אדם. הבחירה הראשונה של רוב מיני הנחשים במפגש שכזה היא בריחה מהירה למקום מסתור, מינים אחרים נושפים ומזהירים את האדם שלא להתקרב. מכיוון שאין לנחש ידיים או רגליים להגנתו, ינסה כמפלט אחרון, לנשוך (נחש לא ארסי) או להכיש (נחש ארסי).

כאשר שומרים על עירנות בשדה ובסביבת הבית ניתן בקלות להימנע מרובן המכריע של ההכשות. במפגש עם נחש מומלץ לשמור על מרחק ביטחון של לפחות שני מטר ולא לנסות לתפוס או להרוג (בדיוק מסיבות אלו מתרחשות רוב ההכשות). במפגש עם נחש בסביבת הבית יש להזמין לוכד נחשים מוסמך אשר ידאג לבצע סריקה באיזור ולהעביר את הנחש\ים שנמצא\ו למקום המרוחק מישובי אדם.

הנחשים הינם בעלי חיים חיוניים ומועילים לאדם ולסביבה בהיותם חלק חשוב במרקם האקולוגי. הנחשים אחראיים לויסות כמות המכרסמים ושאר המזיקים אשר בתורם גורמים לאדם נזק גדול בהרבה מנזקם של הנחשים. פגיעה בנחשים משמעותה פגיעה באיזון הטבעי ובעלייה בכמות שאר המזיקים כגון עכברים, חולדות, יונים, עקרבים ועוד. הנחשים בהיותם בעלי דם קר, אינם יכולים להעביר מחלות לאדם והינם נמנים בין בעלי החיים הנקיים ביותר.

בנוסף להסבר המדעי וההגיוני לשאלה "למה אסור להרוג נחשים?" ישנו גם הסבר חוקי. כל מיני הנחשים בישראל הינם בעלי חיים מוגנים על פי חוק וכל הפוגע בהם ו\או אוסף אותם מן הטבע צפוי לעונש כספי גבוה ובמקרים חמורים אף למאסר. במקרה והנחשים נמצאים בסביבת מגורי אדם ניתן להרחיקם ע"י קריאה ללוכד נחשים מורשה מטעם רשות הטבע והגנים.

לכן במפגש הבא עם נחש, זיכרו שהנחש אינו אויב, שמרו על קור רוח, מרחק סביר, וקיראו ללכוד נחשים, בכך תוכלו להמנע מכל נזק, לאדם, לנחש או לאיכות הסביבה.